sobota 16. června 2012

World Barista Championship a World Brewers Cup 2012

Ve Vídni skončila letošní nejvýznamější kávová akce (alespoň co se týká výběrové kávy) World of Coffee Vienna 2012 a já můžu jen závidět těm, kteří se tam byli podívat. Mám radost, že z brněnské kávové scény jich nebylo zrovna málo. Já jsem díky skvělému video pokrytí celé akce mohl to nejdůležitější sledovat online. Díval jsem se hlavně na World Barista Championship a World Brewers Cup. Na přednášky z cyklu Tamper Tantrum se ještě chystám, protože podle mnoha ohlasů byly tím nejzajímavějším, na co se ve Vídni dalo jít podívat.

Jak už jsem psal, reprezentoval nás Adam Neubauer (World Barista Championship - 34. místo), Jakub Hartl (World Brewers Cup - nepostoupil do finále, Coffee in Good Spirits a Latté Art) a Jan Komárek (Cup Tasting - 11. místo). Adam měl krásnou a klidnou prezentaci, ale dostal penalizaci za překročení časového limitu o 4 vteřiny. Ale ani bez penalizace by to na semifinále asi nestačilo. Prezentace Jakuba Hartla byla technicky v pořádku, ale trochu bez nadšení, což samozřejmě na postup do finále nestačilo. Nesmím zapomenout ani na Petru Veselou, která hodnotila soutěžící z pozice senzorické rozhodčí.

Určitě se podívejte na finále World Barista Championship a především na finále World Brewers Cup. Titul World Barista Champion letos získal Raul Rodas z Guatemaly, tedy druhé vítězství pro zemi s produkcí kávy v řadě. Já jsem fandil Fabrizio Sención Ramírezovi z Mexika, který měl perfektní prezentaci a krásný knír (nakonec skončil druhý) a Irovi Colinu Harmonovi, který byl neuvěřitelně vtipný (skončil třetí).

World Brewers Cup naprosto zaslouženě vyhrál Australan Matt Perger, který předvedl neuvěřitelně precizní drip. Použil geishu z Panamy a skleněné Hario V60 s klasickým papírovým filtrem. Kávu ale namlel o něco jemněji, než je u filtrované kávy běžně zvykem. Za normálních okolností by taková káva byla přeextrahovaná, ale Matt použil velmi jemné sítko, aby z kávy vyloučil příliš malé částice, které přeextrahovanost způsobují, což je naprosto nový přístup ke dripu. Problém s příliš rychlým protékáním kávy skrz filtr vyřešil tak, že na kávu každých 30 vteřin nalil 50 mililitrů vody. Káva se tak extrahovala rovnoměrně celé 3 minuty. Místo klasických 17 gramů použil pouze 12,8 gramů. Určitě se na jeho vystoupení podívejte, je to paráda.

V průběhu mistrovství se dalo vysledovat několik zajímavých trendů. Mnoho baristů nejen z producentských zemích svou soutěžní kávu objevilo přímo v místě, kde se pěstuje a mnoho si ji také vlastnoručně upražilo. Velký důraz byl kladen na mléko, často pocházelo od malých producentů a bylo pečlivě vybráno, aby se v cappuccinu snoubilo s chutí espressa. V Brewers Cupu zase soutěžící kladli důraz na vodu, například Matt vybíral ze šesti značek balené vody.

Postřehy přímo z Vídně od Jaknakávu.eu., kde by se brzo měly objevit i fotky.

Žádné komentáře:

Okomentovat